Co je to funkční prádlo a oděv?

Pravidelný pohyb udržuje tělo ve stabilní kondici a člověku dodává pocit tělesné, ale i duševní svěžesti. Ke sportu ovšem také patří kvalitní obuv a vhodné oblečení. Sportovní oblečení by mělo zajišťovat jednak dostatečné pohodlí, a také by mělo být funkční.

Ještě v polovině devadesátých let minulého století většina žen cvičila v elastických kalhotách a dlouhém bavlněném tričku. Dnes se však sportovní oblečení vyrábí z úplně jiných materiálů. Umožňují jednak co největší volnost pohybu a velký komfort a pak jsou výborně prodyšné a lehké. Funkční sportovní oblečení má jeden zcela zásadní význam: Tím je zamezení nadbytečného pocení, čímž se díky menším ztrátám tělesných tekutin zvyšuje sportovní výkon. Dobře se odvádí pot od pokožky, tělo je udržování v optimální teplotě a nepřehřívá se. Tím se zaručuje vysoký komfort i při náročném sportovním výkonu, nebo v nepříznivém počasí. Funkční oděvy jsou konstruované také pro různé druhy sportu. Některá sportovní odvětví mají své specifické nároky a proto je dobré zvolit si funkční oděv, který je určen speciálně pro ně.

Funkční oděv je doporučován také pro turistiku a jiné outdoorové aktivity. Takové oblečení Vás bude chránit před povětrnostními vlivy, jako je mráz a sníh, déšť, ale i letní slunce. Začít byste měli v první řadě funkčním prádlem. Funkční prádlo je bezešvé a výborně se přizpůsobí proporcím každého těla. Jsou vyrobené z materiálu, vhodného pro alergiky, a to se týká také sportovních triček. Ta mají většinou ploché švy, nebo jsou také bezešvá, jsou příjemně elastická a na trhu je jich dnes velký výběr. Nezapomeňte však ani na kalhoty a bundy. Funkční kalhoty se vyrábí klasické, se zapínáním na zip a knoflík, mají kapsy a pro chladnější dny jsou vybavené teplou fleecovou podšívkou. Materiál kalhot chrání proti UV záření, dobře odvádí pot a odolává náporu větru. Jsou pochopitelně elastické a umožňují velmi vysokou volnost pohybu, takže se hodí pro turistiku, cyklistiku nebo pro běh.

Kamil