Na hory? Česko nebo Alpy?

Do Česka se blíží zima. Lidé se začínají poohlížet po zimních dovolených. Zvolíte raději české nebo rakouské středisko? Stále však platí, že v zahraničí je výrazně dráž. Mají však zahraniční střediska nad těmi našemi opravdu navrch?

Mizerně upravený svah a půl století starý vlek - takhle nějak to u nás vypadalo ještě v dobách nedávno minulých. To je asi důvod, proč si spousta Čechů zvykla jezdit do Alp. Česká střediska jsou ale také rok od roku lepší. K velkým investicím české provozovatele donutila přdevším obrovská zahraniční konkurence. Jízdné bylo sjezdnoceno, lanovky v česku rychle přibývají a na většině míst také systémy umělého zasněžování. Komlexnost služeb ve ski areálu však i nadále pokulhává. Častým problémem je především nemožnost se během lyžování dobře najíst. Bufet sice na většině míst najdete, ale na výběr budete mít pouze z několika mražených polotovarů, které Vám ohřejí v mikrovlnce. Počítat ale musíte s tím, že Vám u jídla budou mrznout ruce, vyhřívaný přístřešek u bufetu v českých areálech standart není. Vyhřívané přístřešky v Česku příliš často nenajdete.

Celkově je zde vidět velké zlepšení, konkurovat těm zahraničním ale stále ještě příliš nemohou. Vyjímky jsou, bohužel jich však není mnoho. A rozhodně za to nemůže pouze terén, ten bychom odpustili. Naše pohoří naneštěstí tak příliš velká nejsou. Alpská střediska mají nedostatky někde jinde. Největší problémem lyžování v zahraničí je především cena. Nehledě na ceny občerstvení na svahu. Polévku či pivko pod 150 Kč zde nehledejte. Plechovky piva tedy budou pro většinu čechů asi povinná výbava. Cesta je poměrně dlouhá, to dovolenou také trochu prodraží. Jízdu vlastním autem příliš nedoporučujeme.

Pokud se rozhodnete pro Česko, výběr je jednoduchý, informací je všude dost. Kam ale jet, když do ČR nechci? Zajímavých lokalit je v zahraničí hodně, pokud Vaše peněženka zrovna nepřetéká, v úvahu připadá pouze Francie a Rakousko. Francouzská střediska mají výrazně levnější skipasy i ubytování. Cena dopravy je ale výrazně vyšší. Rakouské areály jsou dražší, ale blíž. Pro kratší dovolenou je tato volba tedy asi lepší.

Kamil